Frida Sömskar bor i ett charmigt 1910-talshus i Enhörna utanför Södertälje, där hon har skapat ett hem fullt av historia och personlighet. Huset, som byggdes 1912, köpte hon och sambon Pontus för åtta år sedan och Fridas renoverings- och inredningsprojekt går att följa på Instagram-kontot @fridasomskar.

– Trots att det var ett ruckel föll vi för huset direkt. Det regnade in på fem ställen när vi var på visningen, men känslan var rätt.

Huset hade stått övergivet i många år och det tog Frida drygt två år av renovering innan familjen kunde flytta in.

Så renoverade Frida sitt sekelskifteshus

Frida, som är utbildad byggnadsantikvarie, fastnade för att alla originaldetaljer var bevarade.

– Huset hade stått öde i många år, så ingen hade varit där och moderniserat. Här hade vi möjlighet att återställa huset till sitt ursprungliga skick, men addera moderna faciliteter som vatten och avlopp som inte fanns innan.

Ett antikt sängbord och en syrenbukett förgyller sovrummet.

Efter två års omfattande renovering flyttade paret in. Frida har alltid haft ett stort inredningsintresse med en förkärlek för det klassiska och romantiska.

– Jag vill att även inredningen ska spegla byggåret och väljer möbler från sekelskiftet fram till mitten av 1900-talet ungefär. Det är något speciellt med äldre saker, de är unika och har ofta en otrolig kvalitet. Det är oslagbart att köpa begagnat.

Fridas kök har ett stort fönster och bara 7 kvadratmeter golvyta. Målet var att skapa ett modernt, funktionellt kök samtidigt som man behöll ett klassiskt utseende som speglar husets byggår.

Favoritplatsen i huset – glasverandan

Fridas favoritplats i huset är glasverandan, där hon tillbringar en stor del av sin vakna tid.

– Det är som att sitta ute fast man är inne. Här äter jag frukost och det är också här jag sitter och jobbar. De munblåsta glasrutorna gör att utsikten blir lite vågig, det är väldigt vackert oavsett årstid.

Glasverandan är Fridas favoritrum. Soffan, som hon köpte i en antikhandel, har klätts om i ett tyg från William Morris.

Frida handlar gärna möbler och inredningsdetaljer på loppis och auktioner. På glasverandan står ett av hennes bästa fynd: en möbelgrupp från sent 1800-tal, bestående av en divan utan rygg och två stolar. Gruppen, som sägs ha stått i en herrgård i trakten, har hon klätt om i ett vackert William Morris-tyg.

– Jag älskar när man hittar något som känns helt rätt. Jakten och den där sugande känslan i magen när man gör ett fynd – det är halva nöjet.

Matsalen har grönmålad bröstpanel och en mönstrad William Morris-tapeter.

Möblerna hon drömmer om att köpa

Någon möbel du aldrig skulle göra dig av med?
– Mitt Carl Malmsten-matbord. Det ser kanske inte så speciellt ut, men det är så praktiskt och vackert i sin enkelhet. Det var väldigt slitet när jag köpte det på auktion så jag lämnade in det för omlackering. Bordet blev som nytt, och har följt med i alla flyttar.

Finns det någonting du drömmer om att köpa?
– Sedan jag var tonåring har jag velat ha en Samsas-soffa av Carl Malmsten, så när jag hittade en slog jag till direkt. Den var nyligen omklädd i ärtgrönt tyg och i jättefint skick. Sen hittade jag faktiskt en himmelsblå Samsas-fåtölj på Auctionet. Armstöden var lite nötta, men jag tänkte brodera någonting på dem.

Inspireras av Fridas stil på Instagram @fridasomskar

Fixa stilen

Spana in några av Frida Sömskars favoritauktioner på Auctionet.