Press

2022-04-27: Världsrekord för Alvar Aalto

På Stockholms Auktionsverk Helsingfors auktion ”Modern Art & Design” såldes under söndagen ett bord av Alvar Aalto för världsrekordpriset 1 185 000 kronor (115 000 EUR). Förhandsintresset var stort från budgivare världen över och mycket talade för att priset skull bli högt.

2021-11-19: Världsrekord för Halmstadgruppen

I söndags såldes ett femtontal verk av Halmstadgruppen hos Halmstads Auktionskammare på Auctionets höstkvalitetsauktion till mycket höga priser. Målningen "Porträtt i albumet" av Stellan Mörner såldes för 1,405 miljoner SEK vilket är ett världsrekord för konstnären.

2021-11-15: Världsrekord för IKEA-möbel

Under söndagen såldes IKEA-fåtöljen ”Cavelli” på auktion för rekordpriset 151 000 kronor (185 kronor inklusive provision). Fåtöljen såldes hos Stadsauktion Sundsvall på Auctionets höstkvalitetsauktion. Förhandsintresset var enormt och det stod tidigt klart att ett rekord låg i luften.

2021-11-01: Ovanlig hatt såld på auktion på Auctionet för rekordpris

En ovanlig vietnamesisk mandarinhatt klubbades i fredags på Auctionet för rekordpriset 6 miljoner kronor. Det var det spanska auktionshuset Balclis som höll sin höstkvalitetsauktion där hatten auktionerades ut. Värderingen var satt till modesta 6 000 kronor men det stod klart redan dagarna innan auktionen att det handlade om en väldigt unik hatt.

2021-04-01: Kalle Anka tidningar för över en miljon till Barncancerfonden

Auktionshuset Kolonn fick nyligen förtroendet att sälja Axel Norbecks samling Kalle Anka-tidningar som testamenterats till Barncancerfonden. Samlingen, som såldes på auktion på Auctionet.com klubbades för mer än 1,1 miljon kronor där hela beloppet oavkortat gick till Barncancerfonden.

2020-12-01: Unik ABBA-samling på auktion

Crafoord Auktioner Stockholm har fått äran att sälja en unik samling musikmemorabilia ur Michael B Tretows samling där du bland annat finner guldskivor från ABBA men även en testskiva med tre ej släppta versioner av ABBAS världshit "Dancing Queen".

2020-09-16: Auctionet lanserar Auctionet Academy - en antikskola för alla

Auctionet startar under hösten Auctionet Academy, en lättillgänglig antikskola för alla som är nyfikna på att lära sig mer om konst, design, möbler och antikviteter. Rektor för Auctionet Academy är Li Pamp och några av antik-Sveriges främsta profiler har knutits till skolan

2020-04-29: Owe Zerges viktigaste verk på Auctionets samlade vårkvalitetsauktion

Auctionets samlade kvalitetsauktioner har blivit en stor framgång och i maj anordnar därför Auctionet, tillsammans med nära 20 auktionshus, ytterligare en landsomfattande vårkvalitetsauktion.

2019-09-05: Auctionet följer upp vårens framgång med en höstkvalitetsauktion

Auctionets första samlade kvalitetsauktion, som gick av stapeln under våren, blev en stor framgång för de medverkande auktionshusen. I november kommer därför Auctionet, tillsammans med ett 20-tal auktionshus, anordna en landsomfattande höstkvalitetsauktion.

2019-05-27: Auctionet samlar svenska auktionshus i gemensam kvalitetsauktion

Auctionet anordnar i början av juni en gemensam kvalitetsauktion med mer än 20 svenska auktionshus och över 700 föremål. Auktionen påbörjas den 27 maj och avslutas den 9 juni.

2018-12-05: Spaniens främsta auktionshus ansluter sig till Auctionet

Spanska auktionshuset Balclis har nyligen ingått ett samarbete med Auctionet. Med start i början av nästa år kommer Balclis auktionera föremål via Auctionets plattform och marknadsplats.

2017-09-19: Auctionet lanserar nytt magasin

Auctionet Magazine är ett nytt magasin om konst, antikviteter, inredning och design. Magasinet planeras utkomma med fyra nummer om året.

2017-06-09: Petri Heinonen ny VD på Crafoord Auktioner i Lund

Crafoord Auktioner har nyligen rekryterat Petri Heinonen som ny verkställande direktör.

2017-04-11: Crafoord Auktioner i Lund byter ägare

Auctionet.com förvärvar Crafoord Auktioner, södra Sveriges främsta auktionshus. Crafoord Auktioner har sedan 2009 varit ett fristående dotterbolag till Uppsala Auktionskammare och förvärvas nu av Auctionet.com.