EINAR JOLIN. Porträtt föreställande Prof Mikael A Scheremetiew-Angelini (1870-1956), olja på duk, signerad samt daterad 1952.
526606. EINAR JOLIN. Porträtt föreställande Prof Mikael A Scheremetiew-Angelini (1870-1956), olja på duk, signerad samt daterad 1952.
Porträttet avbildar Einar Jolins svärfar, Mikael Alexandrowitsch Scheremetiew-Angelini (1870-1956).
Ca 40 x 32 cm.
Proveniens : Den porträtterades familj.
Ca 40 x 32 cm.