Press

2020-09-16: Auctionet lanserar Auctionet Academy - en antikskola för alla

Auctionet startar under hösten Auctionet Academy, en lättillgänglig antikskola för alla som är nyfikna på att lära sig mer om konst, design, möbler och antikviteter. Rektor för Auctionet Academy är Li Pamp och några av antik-Sveriges främsta profiler har knutits till skolan

2020-04-29: Owe Zerges viktigaste verk på Auctionets samlade vårkvalitetsauktion

Auctionets samlade kvalitetsauktioner har blivit en stor framgång och i maj anordnar därför Auctionet, tillsammans med nära 20 auktionshus, ytterligare en landsomfattande vårkvalitetsauktion.

2019-09-05: Auctionet följer upp vårens framgång med en höstkvalitetsauktion

Auctionets första samlade kvalitetsauktion, som gick av stapeln under våren, blev en stor framgång för de medverkande auktionshusen. I november kommer därför Auctionet, tillsammans med ett 20-tal auktionshus, anordna en landsomfattande höstkvalitetsauktion.

2019-05-27: Auctionet samlar svenska auktionshus i gemensam kvalitetsauktion

Auctionet anordnar i början av juni en gemensam kvalitetsauktion med mer än 20 svenska auktionshus och över 700 föremål. Auktionen påbörjas den 27 maj och avslutas den 9 juni.

2018-12-05: Spaniens främsta auktionshus ansluter sig till Auctionet

Spanska auktionshuset Balclis har nyligen ingått ett samarbete med Auctionet. Med start i början av nästa år kommer Balclis auktionera föremål via Auctionets plattform och marknadsplats.

2017-09-19: Auctionet lanserar nytt magasin

Auctionet Magazine är ett nytt magasin om konst, antikviteter, inredning och design. Magasinet planeras utkomma med fyra nummer om året.

2017-06-09: Petri Heinonen ny VD på Crafoord Auktioner i Lund

Crafoord Auktioner har nyligen rekryterat Petri Heinonen som ny verkställande direktör.

2017-04-11: Crafoord Auktioner i Lund byter ägare

Auctionet.com förvärvar Crafoord Auktioner, södra Sveriges främsta auktionshus. Crafoord Auktioner har sedan 2009 varit ett fristående dotterbolag till Uppsala Auktionskammare och förvärvas nu av Auctionet.com.