Historik

2019

Juni: Auctionets första gemensamma kvalitetsauktion med över 20 deltagande auktionshus går av stapeln.

Maj: Nummer fem av Auctionet Magazine släpps och innehåller en förhandskatalog inför den kommande kvalitetsauktionen. Katalogen distribueras i 80 000 exemplar.

April: Föremål för 1 miljard kronor har sålts på Auctionet sedan starten.

Januari: Nummer fyra av Auctionet Magazine släpps.

2018

December: Spaniens främsta auktionshus Balclis ansluter sig till Auctionet.·

November: Auctionet når 250 000 medlemmar.

September: Den första internationella utgåvan av Auctionet Magazine släpps med fokus på den brittiska marknaden.

Juni: Välkända brittiska auktionshuset Dreweatts, grundat 1759, ansluter sig till Auctionet.

Maj: Nummer tre av Auctionet Magazine släpps.

Mars: Det 5 miljonte budet läggs på Auctionet. Budet läggs på en matsalsmöbel i 9 delar i gustaviansk stil.

Februari: Nummer två av Auctionet Magazine släpps.
Föremål för 750 miljoner kronor har sålts på Auctionet sedan starten.

2017

September: Auctionet lanserar "Aucionet Magazine", ett nytt magasin om konst, antikviteter och design.

Maj: Lars Lerins "Sömmerskans hus och ett hus bredvid" slår rekord i antal bud för ett föremål på Auctionet med 162 lagda bud av 13 olika budgivare.

April: Auctionet förvärvar södra Sveriges främsta auktionshus, Crafoord Auktioner i Lund. Traditionella slagauktioner ställs om till onlineauktioner. Kvalitetsauktioner och bokauktioner kvarstår som slagauktioner.

2016

November: Auctionet firar 5 år.

Auctionet når 150 000 medlemmar.

Över 12 000 föremål live på sajten.

Oktober: Föremål för 500 miljoner kronor har sålts på Auctionet sedan starten.

September: 1:a auktionshus i Storbritannien.

April: 1:a auktionshus i Danmark.

Över 10 000 föremål live på sajten.

Februari: 1:a utlämningsställe i Storbritannien ett stenkast från London Heathrow Airport.

2015

November: Auctionet når 100 000 medlemmar.

Maj: En förgylld Buddha från 1700-talet slår nytt rekord på sajten. Statyn har en spännande proveniens: den ägdes av Finlands berömda statsman Marskalk Gustaf Mannerheim. Priset blev hela 635 000 SEK.

April: Axel Johnson AB och Benjamin Otto investerar i Auctionet. Mer information om våra investerare hittar du här.

2014

December: Betalning med PayPal införs.

April: Paketleveranser lanseras. Nationalmuseum förvärvar sitt första föremål på Auctionet.com.

Mars: Auctionet.com startar i Tyskland och Finland. Både väletablerade auktionshus och nya företag integreras i snabb takt på auktionsplattformen.

Januari: iPhone-appen lanseras. Några månader senare lanseras även appen för Android.

2013

April: Över 50.000 medlemmar på Auctionet.

2012

September: Auctionet är Nordens näst största sajt för kvalitetssäkrade auktioner.

2011

Auctionet.com startas av Niklas Söderholm och ett team bestående av erkänt auktionserfarna specialister. Läs mer om människorna bakom Auctionet här.

2007

Sveriges mest välrenommerade auktionshus, Bukowskis, startar som första auktionshus i Sverige auktioner på nätet. I och med deras satsning på nätauktioner behöver köparna inte längre anpassa sig till speciella öppettider eller vara beroende av närhet till föremålen.

Antiken till 2006

Auktioner har alltid varit en viktig del av det lokala näringslivet, redan de gamla grekerna omsatte föremål på auktion. År 1637 när nederländarnas vilda spekulationer i tulpanlökar ledde till ett flertal konkurser, löstes dessa med hjälp av auktioner. Under 1700-talet skapades i England och Frankrike det vi idag kallar för traditionella slagauktioner för konst och antikviteter. I Sverige har vi haft auktioner i flera hundra år, allt från bondauktioner och stadsauktioner till kvalitetsauktioner av olika slag.