Historik

2016

November: Auctionet firar 5 år.

Över 12 000 föremål live på sajten.

September: 1:a auktionshus i Storbritannien.

April: 1:a auktionshus i Danmark.

Över 10 000 föremål live på sajten.

Februari: 1:a utlämningsställe i Storbritannien ett stenkast från London Heathrow Airport.

2015

Maj: En förgylld Buddha från 1700-talet slår nytt rekord på sajten. Statyn har en spännande proveniens: den ägdes av Finlands berömda statsman Marskalk Gustaf Mannerheim. Priset blev hela 635 000 SEK.

April: Axel Johnson AB och Benjamin Otto investerar i Auctionet. Mer information om våra investerare hittar du här.

2014

December: Betalning med PayPal införs.

April: Paketleveranser lanseras. Nationalmuseum förvärvar sitt första föremål på Auctionet.com.

Mars: Auctionet.com startar i Tyskland och Finland. Både väletablerade auktionshus och nya företag integreras i snabb takt på auktionsplattformen.

Januari: iPhone-appen lanseras. Några månader senare lanseras även appen för Android.

2013

April: Över 50.000 medlemmar på Auctionet.

2012

September: Auctionet är Nordens näst största sajt för kvalitetssäkrade auktioner.

2011

Auctionet.com startas av Niklas Söderholm och ett team bestående av erkänt auktionserfarna specialister. Läs mer om människorna bakom Auctionet här.

2007

Sveriges mest välrenommerade auktionshus, Bukowskis, startar som första auktionshus i Sverige auktioner på nätet. I och med deras satsning på nätauktioner behöver köparna inte längre anpassa sig till speciella öppettider eller vara beroende av närhet till föremålen.

Antiken till 2006

Auktioner har alltid varit en viktig del av det lokala näringslivet, redan de gamla grekerna omsatte föremål på auktion. År 1637 när nederländarnas vilda spekulationer i tulpanlökar ledde till ett flertal konkurser, löstes dessa med hjälp av auktioner. Under 1700-talet skapades i England och Frankrike det vi idag kallar för traditionella slagauktioner för konst och antikviteter. I Sverige har vi haft auktioner i flera hundra år, allt från bondauktioner och stadsauktioner till kvalitetsauktioner av olika slag.

Ett enkelt sätt att skapa konto och logga in.

eller fyll i dina uppgifter här
Har du redan ett konto? Härligt!