Kliv in i lobbyn på nästan vilket designmedvetet hotell som helst, och chansen är stor att du får syn på en stapelbar sjuanstol eller en Ägget‑fåtölj, tysta men självklara symboler för dansk elegans.

Båda dessa klassiker har sitt ursprung i Fritz Hansens verkstäder, företaget som grundades 1872 av en resande möbelsnickare som trodde på industriell teknik som möjliggörare för hantverket. Kontrasten mellan maskinell effektivitet och handgjort hantverk har definierat varumärket i över 150 år.

Visa videon genom att aktivera marknadsföringskakor i cookie-inställningarna.

Från lokalt snickeri till internationellt erkännande

Fritz Hansen började med att leverera svarvade möbler till Köpenhamns rådhus, men den verkliga expansionen kom när företaget började använda ångböjning. På 1930-talet sökte ledaren för andra generationen, Christian E. Hansen, aktivt kontakt med modernistiska arkitekter som längtade efter nya former.

Hans vilja att kombinera storskalig produktion med bibehållen kvalitet speglade Bauhaus-maximen: ”art into industry”, där formen följer funktionen och dekoren skalas bort. Resultatet blev ett katalogutbud som förenade sober hantverksskicklighet med produktionskapacitet, en avgörande kombination för exportframgångarna efter kriget.

Ägget, Svanen och Sjuan: samarbetets gyllene era

Danmark under mitten av 1900-talet var en mötesplats för talang, och Fritz Hansen fångade de allra mest lysande stjärnorna. Arne Jacobsen skapade Myran (1952), den böljande Serie 7 (1955) och, för SAS Royal Hotel, de numera mytomspunna Ägg- och Svanen-stolarna (1958).

Senare kom Poul Kjærholms stålramade PK-serie, där varje möbel var numrerad som en limiterad skulptur. Dessa designer delar arv med tidigare europeiska ikoner – Windsor-stolen, till exempel, värderade ärlig snickerikonst och lång livslängd framför utsmyckning, men uppdaterades här med plywood, skum och krom.

Hantverk möter industri: innovationer som formade 'Danish Modern'

Medan andra tillverkare limmade faner på tunga ramar, förfinade Fritz Hansen tunna, tryckformade skal som kunde böjas men ändå stå emot hårt slitage. Serie 7, med sin nio-lagers bokkärna, vägde under fyra kilo men klarade av flygplatstrafik.

Företaget var också pionjärer inom kallskumsstoppning, vilket gjorde det möjligt för Jacobsens Ägg-fåtölj att omsluta den som sitter utan tunga fjädrar. Dessa genombrott speglade globala strömningar – Bauhaus rationalism, amerikansk Eames-experimentlust – men behöll ändå en tydligt dansk närhet och värme.

Köpenhamns flygplats, pir C, med Fritz Hansen Series 7™-stolar och Dot™-pallar. © Fritz Hansen

Samlarvärde skapas av patina och proveniens: en stol som kan spåras till Jacobsens SAS Hotel-lounge får ett högre pris, på samma sätt som en 1700-talets Windsor med dokumenterade ägor överträffar senare kopior. Skick spelar stor roll – omklädsel kan påverka värdet negativt om den inte utförs av certifierade danska verkstäder.

Letar du efter en viss modell? Spara sökordet så meddelar vi dig när den kommer upp på auktion: Sjuan, Ägget, Svanen, Myran.

Slutsats: tidlösa kurvor, moderna marknader

Från ångböjda kyrkbänkar till futuristiska lounge-stolar visar Fritz Hansen att industriell teknik inte behöver kompromissa med själ. Företagets möbler förkroppsligar kärnan i dansk modernism: funktionell elegans som förbättrar vardagen.

Fritz Hansen i korthet

  • Fritz Hansen grundade sitt företag i Köpenhamn 1872 som en snickeriverkstad.

  • Företaget blev känt för sina högkvalitativa möbler och levererade till stora danska institutioner som Folketinget och Universitetsbiblioteket.

  • Införandet av ångböjt trä 1915 blev ett viktigt steg mot modern möbeldesign.

Oavsett om du söker en tillgänglig lackad Serie 7 eller ett museiklassat Ägg-exemplar, kopplar Auctionets plattform dig till ett och ett halvt sekel av designutveckling – redo att sitta på, beundra och, ja, uppskatta på fler än ett sätt.