Lilla Kvalitén 7 april - Alla föremål på Stockholms Auktionsverk Fine Art

Lilla Kvalitén 7 april

torsdag 7 april 2022 kl. 04:00 EDT

Ånyo är det dags för vår efterlängtade auktion Lilla Kvalitén, denna auktion som blandar alla stilar och epoker, möbler, skulpturer och konstföremål, smycken och även fantastiska Hermes handväskor samt mycket mer.

Auktionen innehåller bland annat Prins Fredrik Adolfs sekretär, tillskriven Christian Gotthardt Willkoms verkstad ett stockholmsarbete i rokoko. Bakstycket brännmärkt FA under kunglig krona 1766 vilket betyder att sekretären varit Fredrik Adolfs privategendom. Det finns även andra dekorativa möbler från 1700 och 1800-talet samt även designmöbler som två Ägget fåtöljer av Arne Jacobsen och ett par fåtöljer av Paul Kjaerholm. Även en stor avdelning glas och keramik med både unika pjäser samt även glas och porslin för sommarens alla fester.

Det finns många trevliga silverföremål bland annat en skulptur i form av en uggla som även kan användas som en cigarettbox. Många mattor i pigga och klara förger för vårens inredningar. Det finns en fin avdelning med runt 70 smycken, många 1800-tal. Vi har fått förtroendet att sälja en Patek Philippe Nautilus, armbandsur i stål från 2013 med ett utrop på 1,200,000.

Konstavdelningen uppvisar en imponerande bredd, innehållandes verk från 1600-talet till den senaste samtidskonsten. På väggarna blandas verk av den italienska barockkonstnären Pietro Ricchi med nutida konst från bland annat Andreas Eriksson, Lena Cronqvist, Maria Miesenberger och Dan Wolgers. Här finns också publikfavoriter såsom Madeleine Pyk, Ulrika Hydman Vallien och Bert-Håge Häverö. Intresset för skulpturer växer stadigt, vilket speglas i både utbud och efterfrågan. På denna auktion finns verk av svenska storheter såsom Carl Eldh, Tore Strindberg och Carl Milles (efter), samt den dekorativa Jazzy Jaguar av Fernandez Arman. Auktionen innehåller också en större samling grafiska blad från den officiella konstnären till America’s Cup; Franco Costa. Den eklektiska blandningen gör att det finns något för alla smaker och plånböcker.

FiltreraFiltrera och sortera