Klassiska & Asiatiska juni 2022 - Alla föremål på Stockholms Auktionsverk Fine Art

Klassiska & Asiatiska juni 2022

onsdag 8 juni 2022 kl. 04:00 EDT (1 - 408)
torsdag 9 juni 2022 kl. 05:00 EDT (409 - 803)

AUKTIONSORDNING
Onsdag 8 juni
Start kl 10.00: Asiatisk konst & konsthantverk
Start kl 14.00: Svensk & Internationell konst samt Old Masters

Torsdag 9 juni
Start kl 11.00: Möbler, kuriosakabinettet, mattor, silver, smycken, klockor

Välkommen till vårens Klassiska auktion, där artefakter från antiken möter den vid tiden banbrytande sekelskiftskonsten, och där oemotståndliga föremål från seklen däremellan samsas om publikens uppmärksamhet. Här kan besökare botanisera bland blåvitt kompaniporslin, smäckra karolinerbägare i silver, skimrande juveler, och mycket mer därtill.

Vårens asiatiska avdelning med ca 230 objekt, innehåller många höjdpunkter som spänner över flera tusen år. Vi kan bland annat erbjuda två äldre svenska privatsamlingar. Ett flertal av de bästa objekten har varit utställda på Nationalmuseum under tidigt 1900-tal samt även lite senare på Östasiatiska museet.

Höjdpunkten på det svenska klassiska måleriet är Carl Larssons Trädgårdsscen från Marstrand. Målningen är den svenska sommaren personifierad och ett utsökt exempel på Carl Larssons akvarellmåleri när det är som bäst. Flera av de stora friluftsmålarna finns representerade, såsom Bruno Liljefors, Frits Thaulow och Per Ekström som med sin stämningsfulla målning Sommarlandskap, Chantilly låter betraktaren komma naturen in på livet. Auktionen innehåller också en unik samling verk av djurskulptören Arvid Knöppel, vilka uppvisar hans mångsidighet och skicklighet som skulptör och tecknare. Den egensinnige och betydelsefulle konstnären Axel Törneman representeras också med en större samling verk, där målningen Bågskytten föreställande sonen Algot är auktionens kanske mest färgsprakande mästerverk.

Den internationella avdelningen uppvisar verk av bl.a. Emelie Preyer och symbolisten Henri Martin samt konstnären Bartholomeus Sprangers, som var en av de första konstnärerna som på 1500-talet fördjupade sig i manierismen, vilket syns i auktionens fina verk Allegori över segerns gudinna. På den äldre avdelningen utmärker sig också porträttet föreställande greven och generalmajoren Leonard Johan Wittenberg av David Klöcker Ehrenstrahl, utfört 1677, endast tre år efter att Stockholms Auktionsverk grundades 1674!

Stockholms Auktionsverks avdelning antika möbler och konsthantverk innehåller denna vårsäsong flera höjdpunkter, såsom ett vackert mästarstyckeskåp från 1780-talet (2245502), ett par attraktiva baljfåtöljer av den kungliga hovstolmakaren Ephraim Ståhl (2143517) och ett nätt litet konsolbord attribuerat till hovbildhuggaren Ernst Philip Thoman, med egyptiserande dekor (2223297).

Inom avdelningen kuriosakabinettet finns flera intressanta och fascinerande föremål från det faraoniska Egypten till det romerska riket, där det äldsta föremålet, en bronspegel är cirka 4.000 år gammal (2207744). Den svenska porfyren från Älvdalen finns representerad med tre olika föremål; ett par sengustavianska ljusstakar (2223310), en tobaksask (2247213) samt en prakturna från den uppmärksammade Swedish Grace-perioden (2223303).

Auktionen innehåller också en fin flamländsk vävd tapet i ull och silke utförd i gobelängteknik under 1600-talet. Denna har motiv av Johannes döparen som döper Jesus i Jordanfloden.

Silveravdelningen har flertalet attraktiva föremål som kan ge våra dukningar en ”silver lining’. Att nämnas bör den sengustavianska karotten med lock och fat av Johan Carlssons änka, som har en bra tyngd och håller hög kvalitet, liksom den tidlösa smörasken i form av ett laggat kärl. Eleganta och tuffa med sina bockfötter är paret empirekarotter på recheaud av Adolf Zethelius. Extra charmiga är de underbara besticken i snäckmodell och saltkaren i porfyr med silverställ.

Smyckesavdelningen bjuder på ett exklusivt urval av smycken med bland annat ett hänge av Abraham Norlin (1796-1818) som tidigare visats på Nordiska museet med en intrikat antikiserande scen föreställande Poseidon och Hebe, ett garnityr med tiara i guld med ametister som givits i gåva av drottning Josefina av Leuchtenberg, samt mycket mer från epokerna empire, belle epoque och art deco.

FiltreraFiltrera och sortera