Biografi

Monica Backström är en svensk glaskonstnär och formgivare född i Stockholm 1939.

På sätt och vis kan man säga att Monica Backström föddes med formgivningen i blodet. Hennes mamma Astrid Sampe var en legendarisk textilkonstnär, och pappa direktör Sten Hultberg drev ett textiltryckeri och formgav också textilmönster. Så det är kanske inte så konstigt att Monica Backström själv valde att utbilda sig till formgivare.

Skulptur, Monica Backström för Kosta Boda.

Som 20-åring 1959 började hon studera vid Konstfackskolan i Stockholm. Vid den tiden formgav Monica Backström bland annat en kaffeservis i silver och olika ringar. Hon studerade på Konstfackskolan fram till 1964, samma år som Boda glasbruk fyllde 100 år. Detta blev Monica Backströms väg in till glasformgivningen då det i samband med 100-årsjubileumet anordnades en formgivningstävling. Denna vann Monica Backström och i och med detta fick hon anställning på Boda glasbruk 1965.

På Boda glasbruk lärde hon känna glaskonstnären Erik Höglund och de två blev senare ett par och levde tillsammans 1968-1972. Tillsammans fick de dottern Erika Höglund 1971. Även Erika Höglund är verksam som formgivare och glaskonstnär och har bland annat varit knuten till Målerås glasbruk.

Monica Backström, skulptur i skiklimmat klarglas med djupestad dekor, 2017.

Under 1970-talet formgav Monica Backström de föremål som hon kanske allra främst förknippas med och som är det som oftast dyker upp på auktioner och i antikaffärer. Nämligen hennes glasskulpturer i form av svampar och ägg tillverkade vid Boda glasbruk. Svamparna och äggen förekommer även som bordslampor och tillverkades i en mängd storlekar och färgkombinationer där det ofta finns en grundfärg och sedan är de dekorerade med prickar i andra färger. Svamparna och äggen var ett barn av sin tid under 1970-talet då intryck från naturen präglade mycket av formgivningen.

Under 1980-talet så formgav hon serien "Rymd" eller "Space" som var en serie glas i form av rymdraketer i olika storlekar med färger såsom neon, rosa, silver, svart och vitt. En tydlig inspiration från 80-talets hets kring rymden och framtiden.

Skulptur i glas.

För Kosta glasbruks 250-årsjubileum 1992 skapade Monica Backström skapade hon sina "praktburkar" och till Kalmar-unionens 600-årsjubileum 1997 skapade hon en "praktplunta". Under 90-talet formgav hon serier så som "Tonga", "Taiga", "Cosmic garden" och "Fantasia".

Under 2000-talet återvände Monica Backström till rymden och formgav serierna "Moon Rockers" och "Moonlanding", bland annat med dekor av inneslutna rymdfarkoster.

I samband med Kosta glasbruks 275-årsjubileum år 2017 togs en speciell hommage-kollektion fram där 5 yngre glaskonstnärer tolkar några av Kosta glasbruks främsta formgivare. Där ingick Monica Backström tillsammans med storheter som Vicke Lindstrand, Ulrica Hydman-Vallien, Sven "X:et" Erixson och Mona Morales-Schildt

Tolkningen av Monica Backströms verk gjordes av Hanna Hansdotter som inspirerades av Monica Backströms serie "Rymd" och mynnade ut i serien "Twilight". En serie tornliknande skulpturer i fyra olika versioner. Alla gjorda i 275 stycken exemplar vardera.

Monica Backström har medverkat i utställningar på bland annat Röhsska och Stedelijk museum i Amsterdam och har även ställt ut i USA, Japan och i flera länder i Europa.

Under 2010-talet har Monica Backström ägnat sig allt mer åt smyckesformgivning i flera olika kollektioner. Glaset är i allra högsta grad närvarande ännu, bland annat i kollektionerna "Zebra", "Trissa" och "Fröer" där glas kombineras med silver i en häftig symbios.

Har du ett föremål av Monica Backström hemma?
Kontakta oss för att få en aktuell värdering helt gratis.