Erik Höglund

1932–1998

Erik Höglund var en svensk glaskonstnär, målare, skulptör och grafiker född i Karlskrona 1932.

Han fick sin konstnärliga utbildning i Stockholm vid Tekniska skolan. Därefter var han knuten till Boda glasbruk i Småland 1953-1973.

På Boda glasbruk förändrade han synen på glas och dess framställning. Hans bruks och prydnadsglas i rött, grönt, brunt, blått, orange och turkos har närmast blivit folkkära. De känns lätt igen på glasmassan som ofta innehåller små luftbubblor och karaktäristiskt signerade H Boda och med en nummerserie.

Glaset kombinerade han gärna med smidesjärn i ljusstakar, kandelabrar och takkronor. Han har även formgivit flera möbler och speglar.

På Boda träffade Erik Höglund även sin blivande sambo, glaskonstnären Monica Backström. De var ett par 1968-1972 och tillsammans fick de dottern Erika Höglund som även hon ägnat sig åt glaskonst.

Utöver glaset så har Erik Höglund även ägnat sig åt måleri, grafik och skulptur. Hans skulpturer finner man i material som sten, brons, gips och trä. Han har även utfört en stor mängd offentliga verk.

Efter tiden på Boda glasbruk så har han även utfört glas på Pukebergs glasbruk, Lindshammar och Studioglas Strömbergshyttan.

Idag hittar vi samlare av Erik Höglunds verk över hela världen men inte minst i Japan och naturligtvis i Sverige där han får anses var en av 1900-talets mest välkända glaskonstnärer.

Erik Höglund gick bort i Stockholm 1998.