Erik Höglund

1932–1998

Biografi

Erik Höglund var en svensk glaskonstnär, målare, skulptör och grafiker från Karlskrona.

Ljuskrona i glas och förgyllt smide av Erik Höglund för Boda.

Han intresserade sig tidigt för konsthantverk och började redan som 16-åring att studera vid Konstfack i Stockholm. När chefen för Boda glasbruk 1953 efterlyste en ung formgivare på Konstfack hoppade Erik Höglund på, trots att han inte hade någon större erfarenhet av glasformgivning. Men med hårt arbete och stor talang kom Erik Höglund så småningom att revolutionera den svenska glasindustrin.

Från fiasko till succé

På Boda utvecklade Erik Höglund en särpräglad formgivningsstil med tunga, rustika föremål i enkla former utan släta ytor. Han hämtade inspiration från primitiva kulturer och hans glas hade ofta mänskliga och skulpturala former. Hans glasmassa innehöll luftbubblor – något som var otänkbart i glaskonsten vid den tiden.

Till en början stötte dock Erik Höglund på patrull med sitt nydanande och egenartade uttryck. Hans formgivning skilde sig kraftigt från det glas som varit framgångsrikt under början av 1950-talet och skapade viss frustration, inte bara hos kollegorna i glasbruket utan också bland återförsäljarna, som klagade till Boda att hans glas inte gick att sälja.

Vändningen kom 1957, då han mottog ett av världens mest prestigefyllda designpriser: det danska Lunning-priset. Han glas slog försäljningsrekord och fanns plötsligt i var och vartannat hem i Sverige. Några år senare fick han också uppmärksamhet internationellt och blev populär ibland annat USA.

Eleganta kombinationer

Skulptur/vas i glas, "Tjur", Studioglas, Strömbergshyttan. Erik Höglund 1997.

Karakteristiskt för Erik Höglunds lekfulla formgivning är grovt, asymmetriskt och färgat glas, ibland i bubblig glasmassa, som ofta föreställer figurer som ansikten eller tjurar. Ofta kombinerade han grövre glas med ett helt annat material, exempelvis järn. Några av hans populäraste föremål idag är hans ljuskronor och ljusstakar i järnsmide med medaljongliknande glasdekorer, som kan klubbas för höga priser på auktion.

En mångfacetterad formgivare

Erik Höglund ägnade sig åt mer än bara glaskonst. Efter att ha slutat på Boda 1973 startade han en egen smedja, och skapade bland annat skulpturer och många offentliga verk i sten, brons, gips och järn. Han gjorde också speglar och en del möbler, huggna i furu med utskurna dekorer.

Under 1980-talet återvände han dock till glasformgivningen och arbetade för flera mindre glasbruk. Mest kända från den här tiden är kanske hans färgstarka och kraftfulla djurhuvuden i glas som han skapade för Strömbergshyttan, och som idag är hett eftertraktade bland samlare. Vanligare föremål att hitta på auktion är Erik Höglunds runda eller fyrkantiga askkoppar i grön, brun, gul eller turkos glasmassa.

Erik Höglund var verksam konstnär ända fram till sin död 1998, och är idag en av Sveriges mest välrenommerade glaskonstnärer. Hans alster hittas över hela världen. En stor samling av Erik Höglunds verk finns idag på Blekinge Museum i Karlskrona.