Karaff, höjd ca 28,5 cm inkl propp 13 glas, höjd ca 7,5 cm 12 glas, höjd ca 12,5 cm.
Mindre bruksslitage. Smärre nagg, enstaka repor förekommer.
Edward Hald (1883–1980)