ARNE OLSSON. Komposition, olja på duk, monogramsignerad.

725829. ARNE OLSSON. Komposition, olja på duk, monogramsignerad.

Mått 54 x 65 cm.

Arne Olsson, svensk konstnär, född 1918 Grundsunda, Västernorrland län, död 2003. Studerade vid Otto Skölds målarskola, bedrivit studieresor runt Europa, Olsson börjar som konstnär med figurkompositioner stilleben och porträtt, Olssons uppväxt vid havet ger sig sedermera sig i uttryck i hans konst. Symboliska målningar kring möte mellan strand och hav blev lite av hans habitat som mogen konstnär. Här berör han minimalismens grunder och former som fylls av innehåll ur betraktarens öga. Olsson är bl.a. representerad vid Borås konstmuseum, Sundsvalls museum, Umeå museum, Wasa museum och Tammerfors museum.

Arne Olsson (1918–2004)

Gör en kostnadsfri värdering!

Mått 54 x 65 cm.

Arne Olsson (1918–2004)

Antal besök: 1 411