Stadsauktion Sundsvall

Stadsauktion Sundsvall startades hösten 2013 av Anders Melin och Peter Webb och det är det första auktionshuset i Mellannorrland som erbjuder onlineauktioner.
Många känner Anders och Peter från musikbranschen, främst via det bolag de tillsammans med några andra drivna producenter och låtskrivare startade i Sundsvall 1990 – Sidelake Productions. Anders har arbetat som produktchef och talangscout på några av Sveriges största skivbolag och Peter har producerat svenska artister som Petter, Ken Ring och Timbuktu. Parallellt med musikkarriären har intresset för antikviteter och design alltid funnits med för båda. Anders har förutom studier inom antikt och design även samlat konst i 30 år och Peter har drivit den egna butiken Duo Retro i Sundsvall med 1950-, 1960- och 1970-talsmöbler och design.
Öppnandet av Stadsauktion Sundsvall är tänkt att serva hela Västernorrland med omnejd. För oss är det en självklarhet att göra våra auktioner tillgängliga på nätet. Genom att samarbeta med Auctionet.com blir vi en del av ett större nätverk som gör att vi når fler potentiella köpare. Genom deras transportnät kan vi enkelt och billigt skicka föremål till köpare i hela landet, samtidigt som vi kan ta emot och lämna ut föremål köpta på andra auktionshus.

Kostnadsfri värdering

Vad vill du värdera?

Dra filer hit eller välj filer

Fota gärna eventuella stämplar, signaturer samt baksida och undersida.

    Till exempel mått, skick, tillverkare och material.

    Kontaktuppgifter

    Dina uppgifter används enbart för att kontakta dig om värdering.