Biografi

Per Olof Arne Olsson föddes 1918 i Grundsunda, Västernorrlands län och var en svensk målare och grafiker. Olsson studerade vid Otte Skölds målarskola i Stockholm och under studieresor till bland annat Norge, Frankrike, Portugal och Marocko. Hans konst består av bland annat landskap utförda i olja, akvarell eller linoleumsnitt.
Arne Olsson monogramsignerad oftast sina verk.
Olsson finns representerad vid bland annat Sundsvalls museum och Umeå museum.

Har du ett föremål av Arne Olsson hemma?
Kontakta oss för att få en aktuell värdering helt gratis.