Per Olof Arne Olsson föddes 1918 i Grundsunda, Västernorrlands län och var en svensk målare och grafiker. Olsson studerade vid Otte Skölds målarskola i Stockholm och under studieresor till bland annat Norge, Frankrike, Portugal och Marocko. Hans konst består av bland annat landskap utförda i olja, akvarell eller linoleumsnitt.
Arne Olsson monogramsignerad oftast sina verk.
Olsson finns representerad vid bland annat Sundsvalls museum och Umeå museum.