586985. CLEMENT HÅKANSSON & ABRAHAM CLEMENTSSON. Bonad / Väggmålning på tuskaftvävt linnetyg, allmoge, Småland, signerad och daterad 1811.
Rikt bemålad med människor och djur märkt JPS och AID, sannolikt för bröllop. ca 220 x 150 cm.
Bruks- och åldersrelaterat slitage, förstäkrt.