478176. STIG LINDBERG. Vas / Ljusstake, fajans, "Snurran", Gustavsberg studio, signerad, 1900-talets mitt.
3-delad. Signerad med studiohanden.
Längd ca 21 cm, höjd 12,5 cm.
Bruksslitage, invändig krackelyr, ojämnhet från tillverkningen på en av ljusstakarnas kant.
Stig Lindberg (1916–1982)