EDVARD ANDERSSON. "Bollen".

EDVARD ANDERSSON. "Bollen".
4069513. EDVARD ANDERSSON. "Bollen".

Olja på pannå, 130 x 100 cm, rammått 134 x 103,5 cm. Signerad och daterad Edvard Andersson 1943.

PROVENIENS:
Ur konstnärens kvarlåtenskap

UTSTÄLLNINGAR:
Modern konst, Malmö 1944, nr 7.
Hotell Thor, Ängelholm 1947, nr 8.
Den Frie Udstillning, Köpenhamn 1956 nr 187.

Kantstött i hörnen, ytlig repa.

Tema

Edvard Andersson - en modern färgexplosion, del III

Gör en kostnadsfri värdering!

PROVENIENS:
Ur konstnärens kvarlåtenskap

UTSTÄLLNINGAR:

Tema

Antal besök: 1 171