Olja på pannå, 130 x 100 cm, rammått 134 x 103,5 cm. Signerad och daterad Edvard Andersson 1943.
PROVENIENS:
Ur konstnärens kvarlåtenskap
UTSTÄLLNINGAR:
Modern konst, Malmö 1944, nr 7.
Hotell Thor, Ängelholm 1947, nr 8.
Den Frie Udstillning, Köpenhamn 1956 nr 187.
Kantstött i hörnen, ytlig repa.