EDVARD ANDERSSON. "Klanger".

EDVARD ANDERSSON. "Klanger".
4051010. EDVARD ANDERSSON. "Klanger".

Olja på pannå, 61 x 58,5 cm, rammått 63 x 60,5 cm. Signerad Edvard Andersson. Även bemålad a tergo.

PROVENIENS:
Ur konstnärens kvarlåtenskap

UTSTÄLLNINGAR:
Den Frie Udstillning, Köpenhamn 1956, nr 135
Vikingsberg 1961, nr 56.

Färgbortfall vid hörn samt vissa kanter.

Tema

Edvard Andersson - en modern färgexplosion, del III

Gör en kostnadsfri värdering!

PROVENIENS:
Ur konstnärens kvarlåtenskap

UTSTÄLLNINGAR:
Vikingsberg 1961, nr 56.

Tema

Antal besök: 1 289