Olja på pannå, 61 x 58,5 cm, rammått 63 x 60,5 cm. Signerad Edvard Andersson. Även bemålad a tergo.
PROVENIENS:
Ur konstnärens kvarlåtenskap
UTSTÄLLNINGAR:
Den Frie Udstillning, Köpenhamn 1956, nr 135
Vikingsberg 1961, nr 56.
Färgbortfall vid hörn samt vissa kanter.