Hagelgevär, tyskt, SvS Hammerless Fabrikat Krupp. kaliber 20/65 . Tillv.nr. 1235. Piplängd 76cm. förlängd spång med kryssbult. Top lever. sidoöron på baskyl. signalstift. Dubbla avtryckare med säkring på kolvhals. Rikligt graverad baskyl. Kolv med pistolgrepp och kindstöd. Hornbakkappa. Pipor märkta AB. Georg A . Bastman Stockholm.
Lättare blåneringsskador på pipor. Mindre bruksslitage. Mycket gott skick.