Mauritz Widforss

Mauritz Widforss vapenauktioner är välkända i hela Europa.

Utöver auktionerna finns även en butik på Cederströms Slinga 1, 195 61 Arlandastad samt en butik på Grev Turegatan 19, Stockholm. Företaget är specialiserat på jakt, kläder och tillbehör för uteliv i hela världen.

Widforss är landets äldsta detaljhandelsföretag. Rörelsen omnämns i gamla handlingar redan 1729 och ända sedan 1742 finns överlåtelsehandlingar för handelsprivilegierna bevarade.

I slutet av 1800-talet köpte Mauritz Widforss rörelsen och bildade ett aktiebolag och sedan dess bär firman hans namn. Företaget var vid seklets början pionjär i handel med jakt och friluftsartiklar och var tillsammans med Åhléns först med att skicka varor via postorder över hela landet.

Vad vill du värdera?

Till exempel mått, skick, tillverkare och material.
Fota gärna eventuella stämplar, signaturer samt baksida och undersida.

Kontaktuppgifter

Dina uppgifter används enbart för att kontakta dig om värdering.