3065282. EDVIN ÖHRSTRÖM. VAS, GRAAL, ORREFORS 1941, SANNOLIKT ETT UNIKAT.
Egenhändigt signerad, numrerad Graal 590, höjd 18 cm.
Historik: i arkivmaterial från Orrefors benämnd: "Vas, kvinnohuvud, pärlor och lilja, violett och rött. Pris 140 kr" samt "Utställd Gillet (möjligen Hotell Gillet, Uppsala)" vilket har överstrukits och korrigerats till "Ludvika".