Fanerat med almrot. Skyltmärkt Svenskt Tenn. Brännstämpel AB Erikssons & söner Möbelsnickeri, Vrena. Höjd 48, diameter 120 cm. Enligt medföljande äkthetsbevis inköpt 2015.
Obetydligt bruksslitage. Obetydliga repor.
Josef Frank (1885–1967)
Auctionets samlade vårkvalitetsauktion 2023