Biografi

Josef Frank är en av de formgivare som gjort djupast avtryck i den svenska designhistorien. Trots sin relativt korta tid i Sverige räknas han som en av våra genom tiderna viktigaste formgivare, och skapade mängder med mönster, möbler och föremål som än idag är hett eftertraktade.

Ljusstaken "Vänskapsknuten" formgavs 1938 av Josef Frank, som en symbol för vänskap och fred i en tid av oroligheter i världen.

Josef Frank föddes i Baden i Österrike 1885 i en judisk assimilerad familj. Hans pappa var textilhandlare och hans mamma konstnär, som bland annat gjorde textila mönster. Han studerade arkitektur i Wien och ritade under 1920-talet både egnahemsområden och storgårdskomplex i staden. Tillsammans med två arkitektkollegor startade han inredningsföretaget Haus & Garten 1925. Samma år visade han stol modell 2025 på Parisutställningen tillsammans med arkitekten Oscar Wlach.

Josef Frank tillhörde de tidiga Wienmodernisterna som på 1920-talet började ifrågasätta modernismens tankar. Han uppskattade inte Le Corbusier's idéer om bostaden som en maskin, och fruktade att standardiserade inredningar skulle göra människor likriktade och tråkiga.

Frank är delvis ihågkommen för sina mönstrade textilier. Här är tyget "Anakreon" som är inspirerad av en 3500 år gammal fresk från Knossos på Kreta.

År 1933 tvingades han i landsflykt och kom då till Stockholm.

Josef Frank och Svenskt Tenn

Året därpå inledde Josef Frank ett samarbete med Firma Svensk Tenns grundare Estrid Ericson. De hade börjat brevväxla under slutet av 1920-talet efter att Ericson sett Franks Haus & Gartens inredningar i två olika tidningar.

På Svenskt Tenn fick Josef Frank både en unik scen och värdefull hjälp av Estrid Ericson, som var en exceptionellt konstnärligt lagd producent. Josef Frank har gett upphov till en synnerligen rik produktion hos företaget. I Firma Svenskt Tenns arkiv finns över 2000 möbelskisser och 160 textila mönster som han har signerat.

Modell 2139 klubbades på Crafoord Auktioner för 55 000 kr.

Josef Franks formgivning stod i stark kontrast till den strama funktionalism som präglade arkitektur och design under 1930-talet. Han tilltalades av ett friare och konstnärligare ideal där hemtrevnad, bekvämlighet och färg stod i fokus. Stålrörsmöbler var ett hot mot mänskligheten enligt Frank, som istället ville inkludera naturens färger och former i sin design. Man skulle kunna andas och känna frihet även i slutna rum. Därför föredrog han möbler som gick att se igenom: till exempel skulle en stol ha genombruten rygg och skåpen höga ben, så att man skulle kunna urskilja gränsen med golv och vägg.

Tidlös design som består

Den klassiska design som Josef Frank skapade gick hem i alla miljöer, både i Sverige och internationellt. På auktion är Josef Frank och Svenskt Tenn mycket eftersökta, och når ofta höga klubbslag på andrahandsmarknaden. Ljusstaken Vänskapsknuten, det runda soffbordet modell 2139 och vitrinskåpet modell 2077 är bara några exempel på föremål av Josef Frank som hett eftertraktade och populära idag.

Har du ett föremål av Josef Frank hemma?
Kontakta oss för att få en aktuell värdering helt gratis.