SOFFA, allmoge, Tornedalssoffa, Västerbotten. 1700-tal.

1871605. SOFFA, allmoge, Tornedalssoffa, Västerbotten. 1700-tal.

Utdragbar. Passande madrass medföljer. Stoppad sits och lösa plymåer klädda i rosa textil. Längd 182, bredd 55, höjd 87,5 cm.

Bruksslitage. Repor. Senare bemålning, lock och textil.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 828