1298301. EDWARD HALD. OLJA på duk, modellstudie, osignerad, 1909/1910.
höjd 67 cm, bredd 38 cm
proveniens Sven Palmqvist, Utställd och inköpt från konstnären på Kalmar Konstmuseum.
Intyg från Sven Palmqvists son medföljer.
höjd 67 cm, bredd 38 cm