En del stadsbor i det sena 1600-talets Paris lär ha använt sytråd för att fästa sina Billet de poste payé. Avgiftsremsorna som brukades av stadens postväsende. Därefter dröjde det till en bit in på 1800-talet innan frimärket så som vi känner det på allvar kom i bruk. Och när vi nu beger oss till Höör är det en brokig, omfattande och bred samling som möter oss. Här finns frimärken från Färöarna, de brittiska kolonierna och en naturligtvis en stor mängd inhemska varianter.
Välkomna till Höörs Auktionshall och temat Frimärken!