Med Kay Ohlssons Rörstrandssamling ledsagar Crafoord Auktioner Malmö oss in i det sena 1800-talets historism och vidare in genom de slingrande ornament som omgärdade det förra sekelskiftet. Det handlar om oskarianskt prydnadsgods, om gedigna ölstop i mustiga toner och alerta allmogesällskap i glada färger mot ett kritvitt gods. Men det är också ett stycke svensk porslinshistoria som här auktioneras ut. Och tillhör man den skara som intresserar sig för provenienser och föremålens resa genom tiden, kan det vara värt att putsa av luppen och granska några fina etiketter.
Välkomna till Crafoord Auktioner i Malmö och Kay Ohlssons Rörstrandssamling!