Vi har tyvärr inga föremål som matchar din sökning.

Med Moderna smycken online bjuder Stockholms Auktionsverk på ett axplock av god skandinavisk formgivning. Flera de silversmeder och formgivare som satt de djupaste avtrycken är representerade. Vivianna Torun Bülow-Hübe, Rey Urban, Tapio Wirkkala, Björn Weckström och Nanna Ditzel är några av temats mest namnkunniga upphovspersoner. De svarar också för några av toppnumren. Men temats dryga 80 nummer ger även utrymme för en del mer ovanliga ting. Och den som besiktigar montrarna i lugn och ro med lupp finner med enkelhet flera guldkorn, om uttrycket tillåts. Ett sådant är Åke Lindström armring i sterlingsilver med cabochonslipat tigeröga. Under 60- och 70-talet skapade han i Köping flera modernt hållna alster i silver med inslag av den tidens modestenar. Ett annat är Hans Hansens karga armband i ett strängt, helt och hållet geometriskt formspråk. Aningen mjukare då är Waldemar Jonssons collier vars estetiska uttryck kan finna sin motsvarighet i det sena 60- och det tidiga 70-talets arkitektur och konst för offentlig miljö.
Välkomna att finna både favoriter och ögonöppnare i temat Moderna smycken online!