Har ni erhållit Nobelpriset i ekonomi? Eller kanske i fysik eller kemi?
Då hade ni vetat.
Stokholms Auktionsverk Magasin 5 presenterar: Bengt Landin!
Allt började när Landin som tjugoåring skrev in sig på Konstfackskolan år 1953. Där blev han kvar i fyra år innan han fortsatte sina studier vid Konstakademin. Där intresserade han sig för grafik och det till den grad att läraren Harald Sellberg skänkte honom sin tryckpress. Som konstnär skildrade Bengt Landin vardagen, emellanåt med mer eller mindre surrealistiska inslag. Ofta i rikligt med färg. Ett exempel på hans vurm för det okonstlade vardagliga är den akvarellerade litografin "Äggfrukost" som är ett av de 26 utrop Stockholms Auktionsverk Magasin 5 bjuder ut till försäljning. Men det är inte i rollen som grafiker som Bengt Landin här lyfts fram. Temat innehåller företrädevis verk i olja. Som till exempel målningen "Tack vi mår bra" som varit utställd på Galleri Prisma i Stockholm eller de uttrycksfulla verken "Protein" och "Efter festen".
Välkomna att botanisera i måleri och grafik av en våra mest namnkunniga konstnärer!
Och det där med Nobelpriset, jo Bengt Landin utförde under rad år diplomen åt pristagarna i ovan nämnda discipliner.