Vi har tyvärr inga föremål som matchar din sökning.

Auktionshuset Thelin & Johansson presenterar: Sterbhuset efter Göte Åborn. För Bergabor behövs ingen närmare presentation. Ej heller för dem som kan sin träindustri. Det var 1929 som hans far, Herman Nilsson etablerade en trävaruaffär på hemorten. Efter två decennier av tillväxt startade far och son tillsammans Herman Nilsson Trävaru AB som tog fart och Göte Åborn skötte spakarna fram till en bit in på 2000-talet.
Ur hans sterbhus bjuder nu Auktionshuset Thelin & Johansson ut nästan 200 utrop till försäljning. Här finns möbler, mattor, lampor, glas, keramik, klockor, linne och böcker. I det digra utbudet ses bland annat en interiör av Ragnar Person, ett par silverkandelabrar från K Andersson och en olja på duk av illusionens mästare Yrjö Edelmann.
Välkomna!