"Med ögon känsliga för färg – gärna rött, gult och blått – utvecklade han ett helt igenom originellt konstnärsskap."
Så löd Dan Backmans sammanfattning av Åke Pallarps konstnärsskap i Svenska Dagbladet 28 oktober 2018. Just färgen var för Åke Pallarp central och det ger Stockholms Auktionsverk Magasin 5 prov på i denna temaauktion som omfattar 15 verk. Urvalet, med verk från 1950-talet och framåt, är brett och inkluderar målningar, litografier, skulpturer och till och med ett skåp! Sammantaget ger konstverken en god bild av Pallarps gärning. Hans expressiva färgglada konstnärsskap tog sig en mängd olika uttryck. Eller för att säga det med Dan Backmans ord: "Pallarp gillade Lim-Johan och Fernand Legér lika mycket som han gillade typografi och att jobba med traditionella träådrings- och marmoreringstekniker".