Vi har tyvärr inga föremål som matchar din sökning.

Välkommen till Kurage Auktions första vapen- och militariaauktion!
En bred och härlig auktion väntar dig, 300 utrop med allt ifrån sågtandade bajonetter och harnesk till sablar och revolvrar. Ett huvudområde är nära hundra bajonetter och stridsknivar, bland annat från den erkände och publicerade bajonettexperten Björn Schööns samling. Här finns allt ifrån fina sågtandade europeiska bajonetter till monderna knivbajonetter. Till denna auktion har vi också en fin samling med ryska blankvapen, bland annat en fin m/1855 sabel för sjöofficer, olika silverkindjaler och en prydlig m/1827 sågtandad faskinkniv. Auktionen hyser flera intressanta eldhandvapen. Här återfinns exempelvis en sällan skådad dubbelpipig tändnålspistol av Teschner-Collath och en Victor Colette gravitiationspistol i schatull. Här finns också ett
försilvrat ryttarpistolpar av utsökt kvalitet, tillverkade av holländska bröderna Pentermann kring 1700.
Liksom signerade vapen från 1600-1700-talet av Zellner, Bars med flera.
I det amerikanska segmentet trängs många revolvrar och gevär från de flesta större tillverkare såsom Colt, Remington, Starr, Roger & Spencer med flera.
Utöver detta kommer luftvapen, uniformsdelar, sablar, värjor, orientaliska vapen, granater, knivar och mycket annat.
Mycket nöje!