Vi har tyvärr inga föremål som matchar din sökning.

Vi gläds åt att nu få presentera den andra av sammanlagt tre specialauktioner med vapen och militaria från den kände samlaren Birger Nilsson i Bara som under många år med start på 1950-talet hängivet ägnade sig åt vapensamlandet. Samtliga vapen befinner sig ett gott skick och Birger beskrev själv att målet med samlingen var att utseende och mekanik skulle vara så som när de brukades. Han har därför gått igenom de flesta objekt mekaniskt och kosmetiskt.
Med få undantag så är samtliga vapen i fullt fungerande skick och de flesta låsen håller i hel och halvspänn. Den varierade samlingen sträcker sig från 1600-talet fram till 1800-talet och många av föremålen utgörs av svenska militära skjut- och blankvapen. Denna gång erbjuds bland annat en finfin svensk värja från 1700-talets mitt, en drygt seklet yngre tysk slaglåsstudare och en pallash m/1773 för manskap vid Norra Skånska kavalleriregementet och vid Kungliga Livregementet till häst i Stockholm.
Välkomna!