Vi har tyvärr inga föremål som matchar din sökning.

Familjen Strömberg
Stockholms Auktionsverk är stolta över att kunna erbjuda ett fyrtiotal objekt som har tillhört familjen Strömberg, vars namn för många glasintresserade intimt är förknippade med svensk glashistoria, Eda glasbruk i Värmland och Strömbergshyttans glasbruk i Småland.
Edvard Strömberg (1872-1946) var son till biskopen Thore Strömberg (1820-1889). Edvard blev lärde sig glastillverkning på Kosta glasbruk och utnämndes till hyttmästare vid 21 års ålder. 1905 köpte han istället Sandviks glasbruk i Hovmantorp, vilket han drev till 1917. 1918 blev han disponent och VD vid Orrefors glasbruk och 1927-1933 VD för AB De Svenska Kristallglasbruken och Eda glasbruk. 1933 lades glastillverkningen temporärt ned vid Eda och Strömberg återvände då till Sandvik , där han arbetade intensivt med att förbättra kvaliteten på det blåsta glaset. Samtidigt köptes Lindefors bruk i Småland, som passande nog döptes om till Strömbergshyttan.
Hustrun Gerda (1879-1960) växte upp på Klavreströms bruk i Kronobergs län. Hennes far var brukspatron och familjen hade det gott ställt. 1903 gifte hon och Edvard sig och under perioden 1927-1933 började hon själv att rita glas för Eda glasbruk, ett arbete som fortsatte under många år till 1940-talets mitt.
Sonen Eric, som även han avled 1960, tog efter faderns död 1946 helt över driften och ledningen av Strömbergshyttan. Vid Erics död tog sedan hustrun Asta Strömberg (1916-2011) över ledningen av glasbruket och drev det framgångsrikt till och med nedläggningen 1979.
Glaset från Eda och Strömbergshyttan präglas av hög kvalitet. Kännetecknande är en blåtonad eller gultonad kristallmassa, ofta försedd med dekorativa och eleganta slipningar
Auktionens föremål kommer från kvarlåtenskapen efter Erics och Astas son Jan-Eric Strömberg (1945-2018) och här hittar vi bl a en fin akvarell av Einar Jolin föreställande Gerda Strömberg som barn vid Klavreströms bruk, flera fina glasföremål från Strömbergshyttan, en oljemålning av glaskonstnären Edward Hald och den skål som förärades Edvard Strömberg när han lämnade sin tjänst vid Orrefors 1927.