Vi har tyvärr inga föremål som matchar din sökning.
Temperaturen på estnisk konst är idag hög! Det märks inte minst i Sverige. De senaste åren har verk av estniska konstnärer gång på gång klubbas till rekordbelopp. På svenska väggar hänger också en betydande mängd estniskt konst som en följd av alla de estniska konstnärer som tvingades i exil i Sverige de krigshärjade åren under 1900-talets första hälft. Här blev mottagandet varmt.
Utställningen "Estnisk konst" på Värmlands museum i Karlstad våren 1945, kom att bli något av en milstolpe. Och redan året därpå presenterade 48 estniska konstnärer 305 verk på Liljevalchs i Stockholm. Detta följdes i sin tur 1947 av "Ester i Sverige" vid Lunds konstmuseum.
Nu bjuder Garpenhus Auktioner på 48 utrop "Estnisk konst".
Auktionens toppnummer är sannolikt Eduard Wiiralts intensiva etsning "Tiiger kassiga". Men här finns mycket annat att välja bland. I synnerhet om man tycker om färg. Ilon Wikland, i Sverige mest känd för sina illustrationer till Astrid Lindgrens böcker, är representerad av flera litografier. Bland landskapsmåleriet återfinns verk av Woldemar Tank, Eduard Ole och Juhan Nömmik. Och från den samtida scenen hämtas ett textilt verk av Helen Kauksi.
Välkomna att njuta Estnisk konst!