Vi har tyvärr inga föremål som matchar din sökning.

Nu är det vår!
Och med våren kommer utomhuslivet. Och båtlivet! Nu är det dags att släppa ut båten på grönbete, att putsa och feja och dekorera sin vän. Passande nog har vi satt samman en auktion just för detta (Och för en hel del annat roligt, såklart.) tillfälle: auktionen Teknika och Nautika. Detta är tradition, i vår liksom varje vår härförinnan.
Teknika och nautika våren 2025 innebär en härlig blandning av stort och smått, praktiskt och ömtåligt, kända namn och okända dito.
En av de röda trådarna här är proveniensen. Varifrån föremålet kommer och vem som tidigare brukat det. En del föremål kan tyckas oansenliga vid en första anblick, men med dess tillhörande historia blir det plötsligt stort och vackert och viktigt. Ett par sådana exempel är:
(4075637) En liten balansvåg för ädelmetall. Denna våg är helt anonym, helt utan vare sig tillverkar- eller ägarmärkning. Men den har köpts, ägts och brukats av Erik Fleming upphovsperson och ägare av kvalitetstyngda silververkstaden Atelier Borgila.
(4029507) 4 teckningar föreställande Regalskeppet Vasa. Dessa tecknade skisser är utförda av illustratör och formgivare Sven Borgström, som ombeds ta fram ritningar på hur det ska gå till då allas vårt Vasaskepp ska bärgas från sin 333-åriga sömn på havets botten.
(4138468) En verktygslåda daterad 1800-tal, full av trevliga och väl använda verktyg, ägd av ingenjören och järnvägsmannen Carl Edward Norström.
Även de fyra interntelefoner med proveniens Restaurang Hasselbacken är trevliga inslag, liksom den svensktillverkade och klart röda bensinpumpen vilken tidigare stått i blickfånget inne på klädbutiken Gul&Blå.
För de kunder begivna på båtmodeller har vi givetvis ett gott utbud. Här ses bland andra två små flaskmodeller tillverkade av Claes Fleming bror till Atelier Borgilas Erik Fleming. En flitig och mycket noggrann modellbyggare, vars arbeten finns på Sjöhistoriska museet i Stockholm. Bland de övriga, namnkunniga, modellbyggarna ses de återkommande favoriterna Ingvar Lyckhammar och Hans Biärsjö.
För den som söker inredningsföremål, men med en lätt teknisk eller nautisk air vågar jag nog påstå att det mesta är passande. Men särskilt skulpturalt och vackert vore det väl med en flygplanspropeller tillhörande en klassisk Fokker CV eller en ovanlig stormlykta, med gräddigt vit emalj, tillverkad av den svenska tillverkaren Radius? Eller varför inte en skeppsklocka i brons gjuten vid 1800-talets andra hälft? Här finns många föremål att välja bland.
Det är tekniskt, det är nautiskt och det är väldigt, väldigt roligt. Välkommen!