Historiens gång innebär en ständigt föränderlig ström av smakriktningar, ideal och preferenser. Vedertagna och uppburna ideal anses plötsligt föråldrade och passé och ställs vid sidan till förmån för nya tankegångar och moderiktningar. Men då och då reser sig konstnärliga gärningar och enstaka verk över de rådande värden som anses variabla och utbytbara. Inom konsthantverket är detta inte sällan förknippat med kvalitet och då gärna av den förnämligaste sort. Dylika arbeten som i sin samtid anses moderna, placeras av efterföljande epokers historieskrivare in i en större kontext där de beskrivs som betydelsefulla eller rent av som klassiker. I Sverige intar Georg Haupt en särställning bland möbelsnickarna. Hans namn omges med ett skimmer och hans alster anses särskilt åtråvärda. Motsvarande position i Tyskland har far och son Roentgen. De omtalas som två av 1700-talets allra främsta ebenister. Från deras verkstad i Neuwied, Tyskland färdigställdes möbler av yppersta slag för att därefter fraktas till en kundkrets som bestod av den europeiska aristokratin. Bland firmans kunder märks Ludwig XVI av Frankrike och Marie Antoinette, Katarina II av Ryssland och kung Vilhelm II av Preussen.
Nu har Crafoord Auktioner Stockholm den stora äran att presentera en sekretär tillkommen i kretsen kring Abraham och David Roentgen, sannolikt tillverkad någon gång under 1770-talets andra hälft. Föreliggande arbete är fanerat i valnöt, jakaranda och lönn med flera träslag och har beslag av mässing. De intrikata, detaljrika inläggningarna är typiska för sin tid. Sannolikt har decoupeuren haft Jean-Baptiste Pillements kineserande arbeten som förlaga till motivet.
Vid tiden för möbelns tillkomst hade David Roentgen tagit över driften av den egna verkstaden sedan ett par år tillbaka. Han utvecklade faderns snickeriprodukter och den i Neuwied belägna firman blev vida känd för sina möbelmodeller med minutiöst detaljerade former, avancerade mekaniska anordningar (bland annat i form av svängbara lådor) och grandiosa uttryck.
Auktionens sekretär har tillhört skulptören Karl Adalbert Wolf. Under andra världskriget gömdes den undan på hemlig ort för att undkomma bombningarna. I slutet av 1970-talet ärvdes den av nuvarande ägare.
Varmt välkomna till Crafoord Auktioner Stockholm! Om så bara för att beundra ett alldeles särskilt utsökt mästerstycke av sällan skådat slag.