Vi har tyvärr inga föremål som matchar din sökning.
Jan W. Morthenson är sedan 1960-talet en pionjär inom experimentell elektronkonst. Crafoord Auktioner i Stockholm har nu det sällsynta och stora nöjet att presentera ett 30-tal av hans målningar. Den senaste stora utställningen ägde rum på Galerie Konstruktiv Tendens 1988.
Ordet avantgarde slår oss när vi tänker på Jan W. Morthenson. Han har som tonsättare, bildkonstnär och teoretiker alltid varit en utforskande föregångare.
Morthenson (mór-) studerade bland annat estetik vid Uppsala universitet, komposition för Runar Mangs och Ingvar Lidholm samt den tyske musikfilosofen Heinz-Klaus Metzger.
Redan tidigt levde musiken och bilderna nära varandra i Morthensons liv. 1963 gjorde Jan W. Morthenson ett porträtt för tv om Olle Baertling, vilket blev betydelsefullt för Baertlings genomslag som nonfigurativ målare. Morthenson komponerade även musiken till Baertlings retrospektiva utställning på Konstakademien i Stockholm 1969. För västtysk tv skapade han fyra abstrakta program med egen elektronmusik. För ändamålet tog han fram ett slags datorstyrning och laborerade med ljus och laser. Två av programmen togs ut till att representera Västtyskland i Prix Italia.
Under 1960- och 1970-talen komponerade Jan W. Morthenson nonfigurativ- och metamusik där svaga klangskiftningar ersätter rytmer, figurer och andra mer ordinära inslag. Under 1980-talet fick musiken stå tillbaka då Morthenson nästan helt gick upp i måleriet.
Släktskapet med musiken är tydligt i akrylmålningarna och de utskurna relieferna. Motiven är svårfångade, svävande, abstrakta och millimeterprecisa. Morthenson arbetade länge med att nå fram till rätt bakgrundstoner. Bilddjupet är obestämbart och bildernas kanter är målade. Det icke memorerbara linjespelet med vertikala stavar som plötsligt bryts är en länk till den modernistiska musikens logik. Ingen linje är av samma längd eller har samma avstånd i relation till varandra. Linjerna är inte målade utan ibland gjutna med en speciell akrylteknik. Med exakthet och återhållet finkalibrerade nyanser skapar Jan W. Morthenson en fascinerande minimalistisk vision i sina verk.