Välkomna att ta del av en fantastisk porträttsamling - i det lilla formatet!
Stockholms Auktionsverk Malmö presenterar härmed 20 miniatyrmålningar fördelade på 14 utrop. Miniatyrmåleriet är ett utmärkt sätt att smycka ett hem med en antikvitet - utan att den tar överhanden.
Från renässansen och fram till en bit in på 1800-talet blev miniatyrerna alltmer populära. De stod högt i kurs vilket ledde till en allt större produktion. Vid 1800-talets mitt, då den framväxande fotografikonsten pockade på uppmärksamhet, kom miniatyrmåleriet att anses omodernt. Lets make it great again!
Auktionen omfattar bland annat ett par väl utförda kvinnoporträtt från 1700-talet, ett trippelporträtt föreställande Ludvig XVI, Antione och la Dophine samt ett signerat verk av Anton Langweil.