Vi har tyvärr inga föremål som matchar din sökning.

Crafoord Auktioner Stockholm presenterar en unik samling fotografier av Ola Billgren (1940-2001). Han är en av våra största konstnärer under 1900-talet.
Billgren var en mångfacetterad konstnär och var under flera decennier en central gestalt i svenskt konstnärsliv. Han var verksam inom grafik, akvarell, collage, film, scenografi, måleri och fotografi.
Under 60-talet tog Billgren steget från abstrakt expressionism till fotografisk realism. Med sitt nyrealistiska måleri fick han också sitt stora genombrott. Dessa utsökta ögonblicksbilder var ofta baserade på fotografier och han undersökte konsekvent hur fotografiet kunde användas till att utveckla måleriet. Foto och film från tiden gjorde ett lika stort, om inte större, intryck på Billgren än något annat samtida måleri. Med sin fotorealism fick han stor nationell uppmärksamhet och representerade Sverige på en rad utställningar, däribland Ungdomsbiennalen i Paris 1967 och 1971 och Biennalen i Venedig 1976.
Hans konstnärskap var under 1970-talet sökande och han provade sig fram för att under 1980-talet hitta en väg framåt med ett abstrakt romantiskt måleri. Fotografiet försvann dock inte helt under denna period, utan han skapade många collage där fotografier applicerades på bilden. Även i den grafiska sviten romantiska landskap vävs flertalet fotografier in i bilderna och skapar nya landskap. 1990-talet innebar en återgång till ett mer föreställande måleri insvept i en abstrakt dräkt, ofta i en röd eller grå nyans.
Även om fotografiet under hela Billgrens konstnärsskap var viktigt för honom så genomfördes det få utställningar där hans foton visades. När Billgren fick ett beställningsuppdrag av Absolut Vodka 1990 leverade han ett fotografi med filmisk stämning. Det kunde lika gärna varit en målning. Motivet visar en servitör ståendes i en korridor med en flaska Absolut på en bricka som kastar en skugga mot väggen. Något är på väg att ske. Väldigt kännetecknande för Billgren.
Ola Billgren finns representerad på bland annat Musee National d’art Moderne Centre George Pompidou i Paris samt på Moderna Museet i Stockholm.
Auktion 18 augusti.