Vi har tyvärr inga föremål som matchar din sökning.

Under 1900-talet genomgick det finska måleriet en dynamisk och mångfasetterad utveckling, präglad av modernismens genombrott, politiska omvälvningar och en växande individuell uttryckslust. Modernistiska idéer nådde Finland främst genom impulser från Centraleuropa och Norden. Det finska måleriet tog intryck av internationella riktningar som expressionism, kubism och senare även informellt och abstrakt måleri, men bevarade samtidigt en särskild ton av allvar, stillhet och existentiell eftertanke - något man kan få säga ligger i den finska naturen.
Sveriges roll som kulturell granne och bro till väst var av stor betydelse för det finska måleriets spridning och utveckling. Många finska konstnärer utbildade sig eller ställde ut i Sverige, och konstlivet i de båda länderna var tätt sammanlänkat. Under 1900-talets andra hälft förstärktes detta genom migration, då ett stort antal finländare bosatte sig i Sverige, vilket bidrog till ett ökat kulturellt utbyte. Just därför har vi glädjen att presentera denna samling med fina finska konstverk för dig att upptäcka!