Vi har tyvärr inga föremål som matchar din sökning.
Stockholms Auktionsverk Sickla har nu hållit öppet i tio veckor och firar detta lilla jubileum med ett keramikkalas av högsta kvalitet. Under rubriken Raka vägen till Gustavsberg, presenteras ett 40-tal utrop, skapade av firmans mest berömda formgivare. Flera av objekten är tillkomna i den närmast mytomspunna Studion som kom till liv mitt under ett brinnande världskrig. Åren kring 1940 var mycket händelserika och fabriken la om växlarna i produktionen till förmån för nya strömningar och ideal. I slutet av 30-talet satte den konstnärlige ledaren Wilhelm Kåge stopp för parianporslinet. Figurerna i detta material ställdes 1939 ut på packbodskajen till priset av 5 kr styck och sedan var de historia. Tre år senare presenterades Fajanser målade i vår, ett samarbete mellan Wilhelm Kåge, Stig Lindberg och Berndt Friberg. Samma år bytte den så kallade Kågeavdelningen namn till Studion och i denna gavs formgivarna stort utrymme att skapa utan att behöva ta hänsyn till de krav som hängde samma med rationell produktion. Resultaten blev en lång rad godsaker i stengods och några av dem kan vi njuta av här. Bland annat dåi en turkosblå vas av Stig Lindberg som har allt det där man önskar från honom. Vi får även flera smakprov på Berndt Fribergs perfektion när det kommer till form inklätt i hans drömlika Aniara-glasyr. Dessutom presenteras ett par riktiga utropstecken av Sven Wejsfelt som kanske först på senare år lyckats frigöra sig ur skuggan från de stora keramiska mästarna på fabriken. Utöver detta ses naturligtvis verk av Lisa Larson, bland annat en sittande figur med ett smått otroligt uttryck, en skulptur av Mari Simmulson och en del annat som bör attrahera samlare och keramiknördar men också inredare och alla de som vill fylla sina hem med fina föremål.
Välkomna till Stockholms Auktionsverk Sickla!