Corpusarbeten i silver har en lång och anrik tradition. Man behöver gå tillbaka flera hundra år i historien för att söka dess rötter men hos Crafoord Auktioner i Lund är det 1900-talets sista decennier som står i fokus när temat Modernt svenskt silver presenteras. 20 utrop står framdukade och de som intresserat sig för området känner igen mästarna. Här finns verk av bland andra Bengt Liljedahl, Michael Hamma och Annika Daevel. Men auktionens äldsta föremål är stämplat så tidigt som 1951. Det är en skål i sterlingsilver, utförd av Wiwen Nilsson och naturligtvis tillverkad i Lund. Från den kan en rät linje dras till Bengt Liljedahls arbeten. Däremot råder en påtaglig kontrast om man placerar skålen intill Claës Gierttas och Viktor Mossbergs alster med sina mer hamrade tilltal. Den röda tråden är i stället en samlares kännaröga, dennes känsla för kvalitet och form. Välkomna att uppleva just detta hos Crafoord Auktioner Lund!