Vi har tyvärr inga föremål som matchar din sökning.
När konstvärlden är som bäst rymmer den historier, skatter, myter, nyupptäckta målningar, svindlande affärer och inte minst mysterier.
Till de sistnämnda hör en av de mest gåtfulla gestalterna i det sena 1800-talets Stockholm: Pierre Louis Alexandre.
Härstammande från Franska Guyana, klev han under mitten av 1870-talet av en båt i Stockholm. Vid sidan av försörjning som hamnarbete kom han under vintertid att tjäna sitt levebröd genom att sitta modell för svenska målare fram till ett par år före sin död i april 1905.
Hans levnadsöde skulle långt senare efterforskas, avtäckas och sammanställas i bokform av Mats Werner som spårat upp 43 porträtt av Alexandre.
Crafoord Auktioner Stockholm kan nu presentera elva av dessa i en temaauktion som omfattar måleri av bland andra Axel Kleimer, Ida von Schulzenheim och Gunnar Börjesson.