Vi har tyvärr inga föremål som matchar din sökning.
Jenny Nyström (1854-1946) ska ha varit ett livfullt och busigt barn och spåret från hennes barndoms livliga år ser man ofta återspeglas i hennes illustrationer, i de färggranna akvareller hon målade. Det vi nog alla associerar med henne idag är vackra bilder med glada barn, tomtar och idylliska miljöer. Hon skapade en sagovärld som tillät betraktaren att drömma sig bort från både bekymmer och sorg. En värld där glädjen och lyckan stod högst – för barn som för vuxna.
Det hann sannerligen bli en hel del bilder från Fru Nyström-Stoopendahl. Från 1880-talets mitt fram till sin bortgång 1946 ska hon ha illustrerat mer än 2000 böcker. Beräkningen är att hon skapade över 10 000 verk under sitt liv, stora som små. Det är därför inte allt så ovanligt att några av dessa originalillustrationer hittar sin väg till auktion.
I Kolonns tema Jenny Nyström i svartvitt presenteras dock en samling verk på ett sätt som inte är så vanligt. Samtliga är i svartvitt och vi har fått möjligheten att försälja inte mindre än fem illustrationer från en och samma bok, nämligen Vackra Svarten (originaltitel : Black Beauty). Den skrevs klart 1877 av den brittiska författaren Anna Sewell och översattes av Henning Wendell 1891. 1898 gjorde Jenny Nyström illustrationerna till boken som i senare svenska upplagor trycktes med hennes bilder. Till skillnad från de färggranna akvarellerna vi är vana att se av Jenny är dessa bokillustrationer i gråskala, tecknade med tusch och täckvitt. Temat inrymmer även en illustration till Harald Hårfagers saga ur Norska konungasagor av Hedda Andersson samt en stillsam blandteknik betitlad ”Avskedet”.