Vi har tyvärr inga föremål som matchar din sökning.
Den Allmänna konst och industriutställningen Stockholm år 1897 - när man tittar på de korta gråsvartvita filmsnuttarna därifrån tror man knappt att det är sant. Makalösa ting, horder av herrar i höga hattar, damer med parasoll och rent trolska industribyggnader med kupoler och torn. Premiär för varmkorven (som åts med vante!), den nya Djurgårdsbron och en knappt fem månader lång folkfest. Så gick det alltså till alldeles strax innan 1800-talet skulle bli 1900-tal. Och från denna prylarna händelse kan Stadsauktion Sundsvall nu presentera souvenirer, memorabilia och allsköns godbitar hämtade från en av våra mest betydelsefulla utställningar på svensk mark. Paradnumret är den idag mycket sällsynta affischen med texten "EXPOSITION STOCKHOLM", ren grafikhistoria och en mycket dekorativ sådan. Jämte den erbjuds skrifter, trycksaker, porslin, glas och emalj samt till och med en gitarr utsmyckad med Oscar II:s porträtt.
Välkomna!