Vi har tyvärr inga föremål som matchar din sökning.
Ett urval av föremålen visas 25-29 April på Nybrogatan 32, vardagar 10-18, lördagar 11-16, söndag stängt. Välkomna på visning!
Bladverksornamenterade anfanger, förgyllda snitt och snirkliga seriffer. Det finns mycket att frossa i när Stockholms Auktionsverk nu presenterar Böcker & handskrifter. Och som vanligt är urvalet förfinat på ett sätt som bara en intendent med decennier av erfarenhet kan åstadkomma. Och det behöver knappast sägas att variationsrikedomen är stor med titlar inom de mest särartade ämnen. Eller vad sägs om en spännvidd mellan Johan von Hoorns Förlossningskonst i originalupplaga från år 1697 till Claes Dymlings och Janne Ahlins biografi över Sigurd Lewerentz i två volymer, lika blytunga som den modernistiske arkitektens högbrända tegelstenar. En avskrift av en påvlig bulla från 1300-talets mitt syns däremellan liksom Gustav III:s skrifter, ett tidigt verk om kubismen och Anna Marias Rückerschölds 1700-talskokbok med "smakliga rätter äfwen af potates" med mera med mera.
Unna er stunds genomgång av katalogen i lugn och ro. Det är väl värt det.
Välkomna!