Vi har tyvärr inga föremål som matchar din sökning.
Ett urval av föremålen visas 15-20 mars på Nybrogatan 32, vardagar 10-18, lördagar 11-16, söndag stängt. Välkomna på visning!
Det hela började någon gång på 1920-talet. Nere på kontinenten röde sig modet mot exklusiva, ibland överdrivna miljöer i art deco. Men här, uppe i norr, växte ett klassicerande ideal fram. Konstnärer och konsthantverkare tog avstamp i antikens uttrycksformer, omtolkade och förnyade dessa med en skir elegans som snart satte Sverige på designkartan. Men så kom funktionalismen med sina stålrör och radikala tankeströmningar och på den följde en mer lågmäld modernism vars organiska former fick fäste i det framväxande folkhemmet.
Och i denna föränderliga tid kom små dekorativa föremål att ta plats i de svenska hemmen. Allra mest populära blev nyskapande ljusstakar, skålar, vaser, lockburkar och bokstöd i tenn. Materialet hade sedan decennier tillbaka framställts på industriell väg med en allt lägre konstnärlig verkshöjd. Men då 1920-talets nya formgivare tog sig an tennet med liv och lust vaknade också publiken. Dåtida skribenter har till och med beskrivit det som att föremål i tenn blev ”oundgängliga ingredienser i de svenska hemmen”. Tennföremål med palmetter och antikiserande figurer blev så omtyckta att överflödet nästan tog kål på marknaden. Högst i näringskedjan stod Firma Svenskt Tenn vars butik på Strandvägen i Stockholm kom att bli en ledstjärna för den svenska smaken. Mitt i denna utveckling kom funktionalismens dogmer att sätta avtryck i den svenska tennproduktionen. Formen upphöjdes till överordnad och tennföremålen ställdes inför ett vägskäl. Antingen blev de bulliga och runda eller ytterst kantigt strama.
Hos Stockholms Auktionsverk ställs vi nu inför över 100 exempel på Modernt svenskt tenn. Här finns naturligtvis föremål skapade av förgrundsfigurerna Estrid Ericson, Nils Fougstedt och Sylvia Stave. Med det digra utbudet rymmer även flera alster av Anna Thulin, en handspegel av Harald Linder,
ett par bordslampor med moderna former från GAB och Annas Petrus vinkork i form av ett panterhuvud med ett glatt grin. Missa för allt i världen heller inte fatet med dekor av GAN.
Välkomna!